Gazeta Podatkowa nr 88 (920) z dnia 31.10.2012
Przedawnione roszczenia za usługi telekomunikacyjne
Dostałem z firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty za rachunek telefoniczny z 2003 r. Nie jestem po tylu latach w stanie ustalić, czy za fakturę zapłaciłem, bo nie mam już potwierdzeń zapłaty z tamtego okresu. Firma windykacyjna zapowiada złożenie sprawy o zapłatę do sądu i wpisanie mnie na listę dłużników prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej. Czy roszczenie nie jest już przedawnione? Czy firma windykacyjna może w takiej sytuacji wpisać mnie do rejestru dłużników i skierować sprawę do sądu?
Roszczenie o zapłatę za usługi telekomunikacyjne przedawnia się po trzech latach. Przedawnienie nie stoi na przeszkodzie wpisania dłużnika do rejestru dłużników. Wierzyciel może też złożyć w sądzie pozew o zapłatę przedawnionych długów, ryzykuje jednak przegraniem sprawy, jeśli pozwany zgłosi w sądzie zarzut przedawnienia.
Termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy - Prawo telekomunikacyjne, określa art. 118 Kodeksu cywilnego - uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 maja 2009 r., sygn. akt IIICZP20/09. Z art. 118 Kodeksu cywilnego wynika natomiast, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata.
Dług przedawniony nadal istnieje, nie ulega on umorzeniu. Wierzyciel może więc oddać do sądu sprawę o zapłatę przedawnionych długów. Wiąże się to jednak dla niego z ryzykiem: jeśli pozwany o zapłatę dłużnik podniesie w sądzie zarzut przedawnienia, to sąd z uwagi na upływ terminu przedawnienia oddali powództwo. Jeśli taki zarzut nie zostanie złożony, to sąd nie będzie mógł z urzędu oddalić powództwa z powodu przedawnienia.
3 lata - termin przedawnienia roszczeń za usługi telekomunikacyjne.
Wpis dłużnika do rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej może się odbyć tylko po spełnieniu warunków określonych w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2010 r. nr 81, poz. 530 ze zm.). Wymaga ona m.in., aby łączna kwota wymagalnych zobowiązań wobec wierzyciela wynosiła co najmniej 200 zł - gdy dłużnik jest konsumentem, a gdy dłużnik nie jest konsumentem - co najmniej 500 zł. Ustawa nie przewiduje, aby do rejestru dłużników można było wpisywać tylko wierzytelności, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Nie nakazuje też usuwania informacji o wpisanych wierzytelnościach, które uległy przedawnieniu. Jeśli dług ma charakter sporny, informację o tym zamieszcza się w rejestrze. Nie można oczywiście zamieszczać informacji o zobowiązaniach, które zostały uregulowane.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|