Gazeta Podatkowa nr 30 (862) z dnia 12.04.2012
Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło
W sprawie o zapłatę wynagrodzenia z umowy o dzieło, w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty dłużnik odpisał, że nie zapłaci, bo doszło już do przedawnienia. Zapłata ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc według nas powinna się przedawnić po trzech latach. Dłużnik twierdzi natomiast, że przedawnienie następuje po dwóch latach. Jaki termin ma w tym przypadku zastosowanie?
Roszczenia z umowy o dzieło przedawniają się po dwóch latach. Wynika to z art. 646 Kodeksu cywilnego. Dotyczy to również tych roszczeń, które są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z art. 118 K.c. wynika, że jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, to roszczenia związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przedawniają się po trzech latach. Ponieważ art. 646 K.c. jest takim "przepisem szczególnym", ma on pierwszeństwo przed art. 118 K.c.
Termin przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło liczy się od dnia oddania dzieła.
Bieg terminu przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło jest obliczany w specyficzny sposób. Nie jest on związany z dniem wymagalności roszczenia (czyli w przypadku zapłaty - z dniem, w którym zapłata powinna nastąpić). Termin przedawnienia należy w tym szczególnym przypadku liczyć od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane (art. 646 K.c.). "Bez znaczenia dla ustalenia, kiedy nastąpił początek biegu terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę wynagrodzenia z umowy o dzieło pozostaje to, że termin zapłaty został oznaczony w fakturze". Uznał tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 16 marca 2007 r., sygn. akt III CSK 357/06.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|