Gazeta Podatkowa nr 69 (1423) z dnia 28.08.2017
Jak obliczać termin przedawnienia w umowie o dzieło?
Zleciłem projektantowi wykonanie projektu wnętrz i kuchni dla mojego domu. Projektant nie wykonywał swojej pracy w odpowiedni sposób - ani jeśli chodzi o termin, ani w zakresie uwzględniania moich uwag czy sugestii. Rozstaliśmy się w konflikcie, czego efektem był brak płatności drugiej części wynagrodzenia. Po ponad dwóch latach projektant przysłał pismo, w którym wzywa mnie do zapłaty wynagrodzenia, grożąc skierowaniem sprawy do sądu. Czy w tej sprawie nie doszło do przedawnienia?
W przypadku umowy o dzieło termin przedawnienia jest liczony w sposób nietypowy. Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch. Jednak wspomniany dwuletni termin przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło należy liczyć od dnia oddania dzieła, a nie od terminu zapłaty wskazanego na wystawionej kontrahentowi fakturze. To wyjątek od ogólnej zasady, że termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (czyli od terminu, w którym zapłata powinna nastąpić). Mówi o tym art. 646 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.).
W tym przypadku nie ma znaczenia to, czy umowę zawarto w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, bo wspomniany art. 646 K.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 118 K.c. i ma przed nim pierwszeństwo. Termin przedawnienia liczony jest zatem od dnia oddania dzieła, a jeśli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z umową miało być oddane.
Zatem roszczenie projektanta o zapłatę zostało najprawdopodobniej przedawnione (skoro od zawarcia umowy, a więc i oddania dzieła - bądź terminu jego oddania - minęły ponad dwa lata).
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|