Gazeta Podatkowa nr 72 (1217) z dnia 7.09.2015
Nietypowy sposób liczenia przedawnienia roszczenia z umowy o dzieło
Zawieramy z klientami umowy o dzieło. Niektórzy nam nie zapłacili. W przypadku jednego z klientów niedługo minie dwa lata od terminu płatności wskazanego na wystawionej mu fakturze. Obawiamy się, że może dojść do przedawnienia. W jaki sposób liczyć przedawnienie przy umowie o dzieło?
Dwuletni termin przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło należy liczyć od dnia oddania dzieła, a nie od terminu zapłaty wskazanego na wystawionej kontrahentowi fakturze. To wyjątek od ogólnej zasady, że termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (czyli od terminu, w którym zapłata powinna nastąpić).
Zasady ustalania terminu przedawnienia przy umowie o dzieło są określone w art. 646 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że termin przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło wynosi dwa lata. Nie ma znaczenia to, że umowę zawarto w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, bo art. 646 K.c. jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 118 K.c. i ma przed nim pierwszeństwo. Nie można więc stosować trzyletniego terminu przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności, wynikającego z art. 118 K.c.
Trzeba też zwrócić uwagę na nietypowy sposób obliczania terminu przedawnienia przy umowie o dzieło, określony w art. 646 K.c. Termin ten jest liczony nie od dnia wymagalności roszczenia (dnia, w którym zapłata powinna była nastąpić), ale od dnia oddania dzieła (a jeśli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z umową miało być oddane).
Czytelnik nie powinien więc liczyć terminu przedawnienia od dnia zapłaty wynikającego z wystawionej przez niego faktury, lecz od dnia oddania dzieła. Taka zasada obowiązuje nawet wtedy, gdy oddanie dzieła jest wcześniejsze niż umówiony z kontrahentem termin zapłaty.
www.KodeksCywilny.pl - Przedawnienie roszczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|