Gazeta Podatkowa nr 29 (1174) z dnia 9.04.2015
Ewidencja opłat za wieczyste użytkowanie gruntu
Użytkowanie wieczyste gruntu związane jest z obowiązkiem corocznego wnoszenia opłat niezależnych od podatku od nieruchomości. Wysokość tych opłat uzależniona jest od celu, dla którego nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste oraz wartości gruntu. W księgach rachunkowych opłaty te obciążają koszty działalności podstawowej. Podmioty wykupujące użytkowany wieczyście grunt na własność ponoszą dodatkowo opłatę za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności.
Na mocy art. 236 § 1 Kodeksu cywilnego, oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na 40 lat. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Wynika to z art. 71 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Pierwsza opłata
Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu podlega zapłacie jednorazowo, nie później niż do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste. W przypadku oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej pierwszą opłatę można rozłożyć na oprocentowane raty (art. 71 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej.
Wartość pierwszej opłaty pobieranej za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste stanowi składową wartości początkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu. Nie odnosi się jej zatem bezpośrednio w koszty.
W świetle prawa bilansowego prawo wieczystego użytkowania gruntu zaliczane jest najczęściej do środków trwałych (o ile spełnia ich definicję, określoną w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości). W takim przypadku w wartości początkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu ustalonej na poziomie ceny nabycia należy oprócz pierwszej opłaty uwzględnić także inne opłaty związane z nabyciem tego prawa, np. opłaty sądowe i notarialne (przykład 1).
W księgach rachunkowych prawo wieczystego użytkowania gruntu w wartości początkowej ujmuje się na podstawie dowodu OT zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Prawo wieczystego użytkowania gruntu),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
W ewidencji pozabilansowej ujmuje się ponadto wartość gruntu użytkowanego wieczyście. Dokonuje się tego zapisem jednostronnym:
- Wn koncie 09 "Obce środki trwałe" (w analityce: Grunty w użytkowaniu wieczystym).
Druk dowodu OT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Opłaty roczne
Wieczysty użytkownik uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną (art. 238 K.c.). Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, i wynosi od 0,3% do 3% wartości gruntu. Stanowi o tym art. 71 ust. 4 oraz art. 72 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W księgach rachunkowych opłaty te w wysokości wynikającej z decyzji właściwego organu samorządowego księguje się w ciężar kosztów działalności operacyjnej. Ich ewidencja - na podstawie faktury wystawionej przez jednostkę samorządu terytorialnego (jedynie opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntu ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r. nie są opodatkowane VAT) - może odbywać się zapisem:
a) wartość brutto faktury (kwota ogółem do zapłaty):
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Opłaty za użytkowanie wieczyste),
b) VAT naliczony podlegający odliczeniu
- Wn konto 22-2 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
c) zarachowanie opłaty do kosztów działalności operacyjnej
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Podatki i opłaty) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Ponieważ opłata roczna z tytułu wieczystego użytkowania gruntu dotyczy przyszłych okresów sprawozdawczych (całego roku), może być rozliczana w czasie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W takiej sytuacji księgowania związane z tą opłatą mogą przebiegać w sposób zaprezentowany w przykładzie 2. Gdyby jednostka uznała, że wartość rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu nie jest kwotą znaczącą i odniesienie jej w całości w koszty danego miesiąca nie zniekształciłoby istotnie wyniku finansowego tego okresu, może zostać zarachowana w koszty jednorazowo.
Opłata za przekształcenie
Użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłata ta może zostać rozłożona, na wniosek użytkownika wieczystego, na raty. Wynika to z art. 4 ust. 1 i 3 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Opłata ta składa się na wartość początkową gruntu nabytego w drodze przekształcenia prawa użytkowania wieczystego (zakupionego wcześniej odpłatnie za pierwszą opłatę) w prawo własności. Oprócz tej opłaty do wartości początkowej gruntu wlicza się m.in. koszty związane z nabyciem gruntu, np. opłaty notarialne i sądowe, a także nieumorzoną wartość początkową prawa wieczystego użytkowania gruntu.
W związku z wykupem gruntu na własność należy wyksięgować z ewidencji środków trwałych prawo wieczystego użytkowania gruntu i wprowadzić do tej ewidencji grunt. Można tego dokonać zapisem:
1. LT - wyksięgowanie prawa użytkowania wieczystego gruntu z ewidencji bilansowej:
a) wartość początkowa prawa wieczystego użytkowania gruntu
- Ma konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Prawo wieczystego użytkowania gruntu),
b) dotychczasowe umorzenie
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
c) nieumorzona wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie".
2. PK - opłata za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności oraz pozostałe wydatki związane z nabyciem gruntu:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
3. OT - wprowadzenie gruntu do ewidencji środków trwałych:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grunt),
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
Z ewidencji pozabilansowej należy ponadto wyksięgować wartość wykupionego na własność gruntu, zapisem jednostronnym:
- Ma konto 09 "Obce środki trwałe" (w analityce: Grunty w użytkowaniu wieczystym).
Przykład 1 Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.)
Ustawa z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.)
Ustawa z dnia 29.07.2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania… (Dz. U. z 2012 r. poz. 83)
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|