Gazeta Podatkowa nr 5 (1359) z dnia 16.01.2017
Terminy zabudowania gruntu w użytkowaniu wieczystym
Na potrzeby prowadzonej działalności zamierzam nabyć grunt w użytkowanie wieczyste, z obowiązkiem wybudowania obiektu sportowego dla mieszkańców. Na ile lat można zawrzeć taką umowę? Czy umowa ta będzie określała termin rozpoczęcia i zakończenia budowy?
W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości, stosownie do art. 236 i art. 239 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.). Przepisy te stanowią, że oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat.
W wyjątkowych wypadkach, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na tak długi okres, użytkowanie wieczyste może trwać krócej, co najmniej jednak czterdzieści lat. W ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać przedłużenia tego terminu na dalszy okres od czterdziestu do dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. O przedłużenie tego terminu wieczysty użytkownik może wystąpić wcześniej, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy aniżeli czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny. Taka odmowa może nastąpić np. gdy użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny ze sposobem korzystania określonym w umowie.
Postanowienia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste dotyczące sposobu korzystania z tej nieruchomości podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej.
Sposób korzystania przez wieczystego użytkownika z gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego powinien być określony w umowie, zawieranej w formie aktu notarialnego. Jeżeli oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje w celu wzniesienia na gruncie budynków lub innych urządzeń, umowa będzie określać m.in. termin rozpoczęcia i zakończenia robót. Niezabudowanie gruntu w określonym terminie może skutkować wypowiedzeniem użytkowania wieczystego przez właściciela gruntu.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|