Gazeta Podatkowa nr 47 (1297) z dnia 13.06.2016
Gdy organ wnosi o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego przed terminem
Od wielu lat użytkuję grunt na podstawie prawa użytkowania wieczystego. Grunt został mi przyznany na cele mieszkaniowe. Dowiedziałem się, że gmina zamierza wszcząć wobec mnie postępowanie i rozważa możliwość rozwiązania wspomnianej umowy. Sądziłem, że przysługujące mi prawo jest analogiczne do prawa własności, którego przecież nie można pozbawić bez wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności. Czy to w ogóle dopuszczalne?
Użytkowanie wieczyste to prawo bardzo zbliżone w swojej treści do własności. Ich cechą wspólną jest m.in. szeroki zakres ochrony, która przysługuje posiadaczom tych praw. Z tego też powodu należy bardzo ostrożnie korzystać z przepisów umożliwiających rozwiązanie użytkowania wieczystego. Sposób korzystania z gruntu przez wieczystego użytkownika powinien być określony w umowie. Użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz przez wspomnianą umowę. W tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać.
Użytkowanie wieczyste wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie albo przez rozwiązanie umowy przed upływem tego okresu. W myśl przepisów, umowa o oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności, jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń. Stanowi o tym art. 240 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).
Jeśli dojdzie do wystąpienia tych przesłanek, organ może żądać przedterminowego rozwiązania umowy przez sąd. Właściwy do wystąpienia z tym żądaniem w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa jest starosta, wobec zaś nieruchomości samorządowych - wójt gminy oraz zarządy jednostek samorządowych. Takie też stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 czerwca 2011 r., sygn. akt III CSK 281/10. Uwzględnienie przez sąd żądania powoduje rozwiązanie umowy użytkowania. Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o przedterminowym rozwiązaniu użytkowania wieczystego prawo to wygasa.
W razie rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem okresu ustalonego w umowie zwraca się sumę opłat rocznych wniesionych z tego tytułu za niewykorzystany okres użytkowania wieczystego.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|