Gazeta Podatkowa nr 74 (1115) z dnia 15.09.2014
Dodatkowa opłata roczna od użytkownika wieczystego
Spółka nabyła użytkowanie wieczyste gruntu od podmiotu, który wbrew umowie z gminą nie postawił budynku do końca 2013 r. Wiedzieliśmy o tej okoliczności i miało to wpływ na cenę nabycia prawa, jednak gmina właśnie upomniała się o realizację obowiązku wynikającego z umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste, grożąc także nałożeniem dodatkowej opłaty rocznej. Czy spółce jako nowemu użytkownikowi wieczystemu grożą z tego tytułu jakieś dodatkowe koszty?
TAK. Będą to koszty w postaci wspomnianej w pytaniu dodatkowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się sposób i termin jej zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste.
W przypadku gdy termin zagospodarowania nieruchomości upłynie bezskutecznie, organ reprezentujący właściciela gruntu (w tym wypadku wójt, burmistrz lub prezydent miasta) może wyznaczyć termin dodatkowy. W razie niedochowania i tego terminu mogą być ustalone dodatkowe opłaty roczne obciążające użytkownika wieczystego, niezależnie od "zwykłych" opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego.
Wysokość dodatkowej opłaty rocznej wynosi aż 10% wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok przypadający po bezskutecznym upływie terminu jej zagospodarowania, jaki wynikał z umowy ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego. Za każdy następny rok opłata podlega zwiększeniu o dalsze 10% tej wartości. Opłaty te są nakładane przez organ w drodze decyzji administracyjnej, od której służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie - już od orzeczenia kolegium - skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Ustalenia zawarte w umowie o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste w przedmiocie terminu i sposobu zagospodarowania terenu wiążą również kolejnego użytkownika wieczystego (nabywcę prawa).
Oznacza to, że spółce, jako użytkownikowi wieczystemu gruntu, grozi w praktyce podwyższenie opłaty rocznej z dotychczasowych zapewne 3% wartości nieruchomości aż do łącznie 13%.
Aby takiego rozwoju wydarzeń uniknąć, należy niezwłocznie przystąpić do realizacji zabudowy terenu, wnioskując również o zmianę terminu zagospodarowania gruntu względnie o wyznaczenie terminu dodatkowego, który będzie realny do spełnienia.
Organ nie może natomiast pobrać dodatkowej opłaty, jeżeli użytkownik wieczysty wystąpi z wnioskiem o rozwiązanie umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste. Podobnie jest w przypadku niewybudowania urządzeń infrastruktury technicznej na obszarze, na którym nieruchomość gruntowa jest położona, jeżeli do wybudowania tych urządzeń był zobowiązany właściwy organ, a ich brak uniemożliwiałby korzystanie z obiektów, do których wybudowania został zobowiązany użytkownik wieczysty.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|