Gazeta Podatkowa nr 56 (1097) z dnia 14.07.2014
Opłata za użytkowanie wieczyste w trakcie sporu z gminą
Mam w użytkowaniu wieczystym grunt należący do gminy. W ubiegłym roku gmina próbowała dokonać aktualizacji opłaty rocznej, jednak zaskarżyłem tę zmianę do samorządowego kolegium odwoławczego. Sprawa nie jest rozstrzygnięta, wobec czego wstrzymałem się z wniesieniem opłaty za bieżący rok. Otrzymałem jednak z gminy wezwanie do zapłaty. Czy gmina może się domagać opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w trakcie postępowania o aktualizację?
TAK, jednak w dotychczasowej, niezmienionej wysokości, a nie tej, która miałaby wynikać ze spornej aktualizacji opłaty rocznej.
Termin wniesienia opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za rok 2014 przypadał w dniu 31 marca br. (opłatę roczną użytkownik wieczysty wnosi z góry za dany rok kalendarzowy), w związku z czym gmina zasadnie wystosowała wezwanie do zapłaty brakującej opłaty rocznej. Wprawdzie ustawodawca daje możliwość ubiegania się o zmianę terminu płatności opłaty rocznej, jednak po terminie wymagalności opłaty rocznej wniosek w tej sprawie będzie już spóźniony.
Korzystnym dla użytkownika wieczystego (Czytelnika) jest rozwiązanie, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez samorządowe kolegium odwoławcze i ewentualnie później przez sąd, opłata roczna pozostaje na dotychczasowym poziomie. Jednak ustalona na skutek prawomocnego orzeczenia kolegium lub sądu, względnie w wyniku zawarcia przed tymi instytucjami ugody, nowa wysokość opłaty rocznej obowiązuje począwszy od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym wypowiedziano wysokość dotychczasowej opłaty.
Ewentualne ustalenie przez SKO czy przez sąd podwyższonej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego odniesie wsteczny skutek, w związku z czym może zaistnieć konieczność uregulowania przez użytkownika wieczystego powstałej w międzyczasie niedopłaty. Należność ta stanie się jednak wymagalna dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Oznacza to, że właściciel gruntu (tu: gmina) nie będzie również mógł żądać odsetek za okres do czasu uprawomocnienia się orzeczenia lub ugody.
"Ustalona przez sąd opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego staje się wymagalna, w części przewyższającej opłatę dotychczasową, po uprawomocnieniu się wyroku". Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. akt III CZP 37/05 |
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|