Gazeta Podatkowa nr 43 (1084) z dnia 29.05.2014
Informacja o podwyżce opłaty za użytkowanie wieczyste
Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego związanego z prawem własności wyodrębnionego lokalu mieszkalnego powinna być wypowiedziana w całości wszystkim współwłaścicielom tego lokalu. To sedno uchwały Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2014 r., sygn. akt III CZP 19/14. Uchwała ma duże znaczenie dla wielu osób, dotyczy bowiem m.in. będących przedmiotem współwłasności lub spadkobrania mieszkań znajdujących się w budynkach położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.
W sprawie będącej przedmiotem rozpoznania Sądu, powódka-współwłaścicielka lokalu otrzymała wypowiedzenie dotychczasowej opłaty rocznej za udział we współużytkowaniu wieczystym gruntu, na którym był posadowiony jej budynek. Pismo zawierało także nową stawkę opłaty, która była ponad trzykrotnie wyższa od dotychczasowej. Pomimo że lokal był przedmiotem współwłasności, pismo zawierające wypowiedzenie opłaty z tytułu udziału we współużytkowaniu wieczystym działki zostało doręczone tylko jednemu ze współwłaścicieli lokalu, którym była powódka.
Nie zgadzając się z treścią pisma zaskarżyła ona podwyżkę opłaty do SKO, które uznało, że aktualizacja opłaty za użytkowanie wieczyste jest nieuzasadniona. Na skutek sprzeciwu Skarbu Państwa - Wojskowej Agencji Mieszkaniowej będącej właścicielem działki na której stał budynek - sąd rejonowy uznał podwyżkę za zasadną. Po przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego sądowego, który określił wartość nieruchomości, ustalił ją jednak w niższej wysokości niż to wynikało z pisma WAM o podwyżce opłaty. Powódka złożyła apelację od wyroku Sądu I instancji wskazując, iż w dacie złożenia przez nią sprzeciwu do SKO nie był ustalony krąg spadkobierców lokalu, którego dotyczyła aktualizacja opłaty, a sprawa spadkowa była w toku. Argumentowała, iż na skutek postępowania spadkowego i dokonanych darowizn właścicielem lokalu została około półtora roku po wypowiedzeniu jej dotychczasowej opłaty z tytułu współużytkowania wieczystego, pomimo tego spośród wszystkich współwłaścicieli tylko ona otrzymała wypowiedzenie opłaty.
Wobec powziętych wątpliwości Sąd II instancji wystąpił z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego, który wydał orzeczenie korzystne dla współwłaścicieli lokali położonych na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Stanowisko Sądu Najwyższego umożliwia współwłaścicielom lokali położonych w budynkach posadowionych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste znacznie skuteczniejsze zaskarżanie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. W praktyce bowiem pismo zawierające informację o podwyżce opłaty kierowane było najczęściej do jednego ze współwłaścicieli lub spadkobierców lokalu.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|