Gazeta Podatkowa nr 18 (1059) z dnia 3.03.2014
Obniżenie opłaty za użytkowanie wieczyste
Od wielu lat dysponuję gruntem w użytkowaniu wieczystym. Gmina podwyższyła jakiś czas temu wysokość opłaty, którą muszę uiszczać. Straciłem pracę i nie stać mnie na ponoszenie opłaty w tej wysokości. Jedynym żywicielem rodziny jest obecnie moja żona. Grunt jest zabudowany domem, który służy naszej rodzinie. Czy można uzyskać jakąś obniżkę opłaty powołując się na nadzwyczajne okoliczności?
TAK, choć tego rodzaju wniosek nie musi być rozpatrzony pozytywnie.
Podstawowym obowiązkiem użytkownika wieczystego jest, poza wykorzystywaniem nieruchomości zgodnie z celem określonym w umowie, ponoszenie rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Niemniej osoby fizyczne mogą skorzystać ze specjalnej obniżki. Kluczowe jest jednak spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim wymaga się, aby nieruchomość była przeznaczona lub wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Stanowi o tym art. 74 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.). Wysokość bonifikaty od opłaty rocznej wynosi aż 50%.
Bonifikata jest udzielana przez właściwy organ na wniosek zainteresowanego. Kluczowe jest jednak wykazanie, że dochód miesięczny użytkownika wieczystego (osoby fizycznej), na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona. Dochód ten za rok 2013 wyniósł 3.650,06 zł. Opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego należy uiszczać z góry do dnia 31 marca każdego roku. Dlatego też sam wniosek o udzielenie bonifikaty powinien być złożony przed upływem tego terminu.
Wspomniany wniosek można pobrać ze strony internetowej gminy bądź w lokalu urzędu. We wniosku należy szczegółowo udokumentować źródła swojego utrzymania oraz członków rodziny pozostających z wnioskodawcą we wspólnym gospodarstwie. Emeryci i renciści, dla potwierdzenia dochodu, powinni przedłożyć oryginalne odcinki przekazu świadczenia przez ZUS z całego roku poprzedzającego rok, za który ma być opłata wnoszona, bądź zaświadczenia ZUS. Osoby zatrudnione w zakładach pracy powinny przedłożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości uzyskanego dochodu z tytułu świadczonej pracy w roku poprzedzającym rok, za który ma być wnoszona opłata za użytkowanie wieczyste. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą na potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów powinny przedłożyć zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, uwzględniające dochody za cały rok poprzedzający rok, za który ma być wnoszona opłata za użytkowanie wieczyste. Wniosek o przyznanie bonifikaty nie podlega opłacie skarbowej.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|