Gazeta Podatkowa nr 103 (1040) z dnia 27.12.2013
Amortyzacja prawa użytkowania wieczystego gruntu
Na rynku wtórnym zakupiliśmy prawo wieczystego użytkowania gruntu. Jak ustalić jego wartość początkową i ująć w księgach rachunkowych? Czy podlega ono amortyzacji?
Wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowi cena jego nabycia, tj. cena zakupu powiększona o koszty związane z zakupem. W przypadku nabycia prawa wieczystego użytkowania na rynku wtórnym, na jego wartość początkową składać się będzie cena zakupu, wynikająca z aktu notarialnego, powiększona o koszty poniesione w związku z nabyciem tego prawa (np. opłat notarialnych, za wpis do ksiąg wieczystych). W ustalonej wartości początkowej prawo użytkowania wieczystego gruntu wprowadza się do ksiąg rachunkowych:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grupa 0 KŚT "Grunty"),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Poza ujęciem wartości początkowej prawa użytkowania wieczystego gruntu w ewidencji bilansowej, w ewidencji pozabilansowej wykazuje się wartość gruntu użytkowanego wieczyście. Dokonuje się tego zapisem jednostronnym:
- Wn konto 09 "Grunty w użytkowaniu wieczystym".
Prawo użytkowania wieczystego gruntu podlega amortyzacji bilansowej. Jak bowiem stanowi art. 31 ust. 2 ustawy o rachunkowości, wartość początkową środków trwałych - z wyjątkiem gruntów niesłużących wydobyciu kopalin metodą odkrywkową - zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości, na skutek używania lub upływu czasu. Przepis ten nie zawiera wyłączenia odnośnie prawa użytkowania wieczystego gruntów.
Od wartości początkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonuje się odpisów amortyzacyjnych dla celów bilansowych.
Jeśli chodzi o okres i stawkę amortyzacji, nie wynikają one z żadnych przepisów. Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres od 40 do 99 lat, jednak w praktyce jako maksymalny okres amortyzacji przyjmuje się 20 lat, czyli stawka wynosi 5% rocznie. Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu należy ujmować zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja) lub konto zespołu 5,
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Natomiast dla celów podatku dochodowego prawo wieczystego użytkowania gruntu nie podlega amortyzacji. Wynika to z art. 16c pkt 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) oraz art. 22c pkt 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Wskazane jest więc odpisy amortyzacyjne dokonywane w ewidencji księgowej ujmować na koncie przeznaczonym do ewidencji kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP).
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|