Gazeta Podatkowa nr 67 (1004) z dnia 22.08.2013
Gdy zbliża się termin końcowy użytkowania wieczystego
Kilka lat temu spółka nabyła grunt w użytkowaniu wieczystym oraz własność budynków. Użytkowanie wieczyste było ustanowione na 40 lat i termin ten niedługo minie. Czy możliwe jest jego przedłużenie? Jakie czynności należy podjąć w tym celu?
W odróżnieniu od prawa własności, treść prawa użytkowania wieczystego wyznaczona jest, poza ustawami i zasadami współżycia społecznego, umową o oddaniu gruntu. Jest to również prawo o charakterze terminowym. Umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste powinna określać okres użytkowania wieczystego - (nie dłużej niż 99 lat), który nie może wynosić mniej niż 40 lat. Ten ostatni, najkrótszy z możliwych okres użytkowania wieczystego jest terminem stosowanym w wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat.
Jednakże w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu, wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat. Czytelnik może więc już złożyć stosowny wniosek w tej sprawie do organu reprezentującego właściciela. Użytkownik wieczysty może nawet wcześniej wystąpić z takim żądaniem. Odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
Umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Zawarcie umowy o przedłużenie użytkowania wieczystego na żądanie zgłoszone w terminie określonym w art. 236 § 2 K.c. może nastąpić także po upływie okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. akt III CZP 94/11).
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|