Gazeta Podatkowa nr 51 (988) z dnia 27.06.2013
Ciężar dowodu w sprawie o wysokość opłat za użytkowanie wieczyste
Pod koniec ubiegłego roku starosta reprezentujący Skarb Państwa wypowiedział spółce wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zabudowanego gruntu przemysłowego. Stawka miała wzrosnąć o kilkanaście procent, więc spółka złożyła wniosek do samorządowego kolegium odwoławczego, a ponieważ SKO przychyliło się do stanowiska starosty, spółka zamierza złożyć sprzeciw od tego orzeczenia. Kto w sądzie powinien wykazywać aktualną wartość nieruchomości oraz należną wysokość opłaty rocznej?
W przypadku gdy inicjatorem aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu jest jego właściciel, czyli w tym wypadku Skarb Państwa reprezentowany przez starostę, to na nim właśnie spoczywa ciężar dowodu, że istnieją przesłanki do aktualizacji. Oznacza to, że w postępowaniu sądowym zapoczątkowanym po wniesieniu przez użytkownika wieczystego (tu: spółki) sprzeciwu od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego, z wnioskiem o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego winien wystąpić starosta. Zmiana wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego musi się opierać na operacie szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego. Rozkład ciężaru dowodu przedstawiałby się odmiennie, gdyby aktualizacja odbywała się na żądanie użytkownika wieczystego.
Od orzeczenia SKO, w terminie 14 dni od jego doręczenia, można wnieść sprzeciw. W razie wniesienia sprzeciwu w terminie, orzeczenie samorządowego kolegium odwoławczego traci moc. Jest to też równoznaczne z żądaniem przekazania sprawy do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Kolegium ma obowiązek przekazać właściwemu sądowi akta sprawy wraz ze sprzeciwem. Wcześniejszy wniosek użytkownika wieczystego złożony do kolegium będzie pełnił rolę pozwu.
W postępowaniu sądowym ciężar dowodu przesłanek aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania spoczywa w omawianym przypadku na organie. Co ważne, nie wystarczy tutaj operat szacunkowy sporządzony na zlecenie prezydenta miasta w celu omawianej aktualizacji, który w takim procesie stanowiłby jedynie dokument prywatny. Dlatego też organ, chcąc dowieść swoich racji, winien zgłosić wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego na okoliczność wartości rynkowej nieruchomości na dzień aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego.
Zaktualizowaną opłatę roczną ustala się przy zastosowaniu dotychczasowej stawki procentowej od wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty. Aktualizacja opłat rocznych nie zmienia więc ustalonej w umowie stawki procentowej.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|