Gazeta Podatkowa nr 47 (984) z dnia 13.06.2013
Jak nabyć użytkowanie wieczyste gruntu?
Spółka zamierza nabyć nieruchomość od spółdzielni. Okazało się jednak, że spółdzielnia nie jest jej właścicielem, a jedynie użytkownikiem wieczystym. Czy spółka może w ogóle kupić prawo użytkowania wieczystego gruntu? Co się z tym wiąże?
Sposobem nabycia wcześniej ustanowionego prawa użytkowania wieczystego jest jego przeniesienie z dotychczasowego użytkownika wieczystego na inną osobę (tu: spółkę). Następuje to najczęściej na podstawie umów sprzedaży, zamiany lub darowizny. Do nabycia użytkowania wieczystego w drodze umowy niezbędny jest wpis w księdze wieczystej, bez którego nie dojdzie do zmiany użytkownika wieczystego.
Do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. Oznacza to m.in., że umowa przenosząca prawo użytkowania wieczystego musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie będzie nieważna. Ponadto przeniesienie to nie może nastąpić pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu (np. nieważna będzie umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zastrzegająca, że przeniesienie tego prawa nastąpi w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy).
Należy jednak pamiętać o jednoczesnym nabyciu prawa własności budynków, które znajdują się na gruncie użytkowanym wieczyście. Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje bowiem z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń. W rezultacie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na zabudowanym gruncie albo z chwilą wzniesienia budynki stają się odrębnymi od gruntu nieruchomościami (budynkowymi). Nie może mieć miejsca taka sytuacja, w której zabudowany grunt państwowy lub komunalny zostanie oddany w użytkowanie wieczyste z pominięciem przeniesienia własności owej zabudowy. Obie transakcje powinny być zawarte w tym samym akcie notarialnym. Prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków (lub innych urządzeń) są prawami związanymi, co oznacza, że mogą być przenoszone tylko łącznie. Nabywca uzyskuje więc jednocześnie dwa prawa, tj. prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynków na tym gruncie się znajdujących.
Treść prawa użytkowania wieczystego wyznaczona jest, poza ustawami i zasadami współżycia społecznego, również umową o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Sposób korzystania z gruntu zgodnie z celem ustanowienia tego prawa powinien być ujawniony w księdze wieczystej.
"Umowa przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego, niezawierająca postanowień o przeniesieniu także prawa własności budynków, jest nieważna". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2003 r., sygn. akt II CKN 1155/2000 |
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|