Gazeta Podatkowa nr 4 (941) z dnia 14.01.2013
Budynki dzierżawcy na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikiem podatku od nieruchomości od budynków i budowli wzniesionych przez dzierżawcę na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty gruntu będący jednocześnie właścicielem budynków i budowli wzniesionych przez dzierżawcę.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka jest dzierżawcą gruntów. Przedmiotowe grunty stanowią przedmiot użytkowania wieczystego, a spółka użytkuje je na podstawie umowy dzierżawy zawartej z użytkownikiem wieczystym. Na dzierżawionych gruntach spółka postawiła budynki i budowle, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, kto powinien opłacać podatek od nieruchomości za budynki i budowle wzniesione przez dzierżawcę na gruntach, które są dzierżawione od użytkownika wieczystego. W opinii wnioskodawcy podatek powinien regulować użytkownik wieczysty gruntów, jednocześnie będący właścicielem wzniesionych przez dzierżawcę (spółkę) budynków i budowli.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Organ podatkowy uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za prawidłowe.
W myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
3) użytkownikami wieczystymi gruntów,
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.
Prezydent wskazał, że z przepisu tego wynika wprost, iż decydujące znaczenie dla obowiązku podatkowego ma posiadanie odpowiedniego tytułu prawnego w odniesieniu do nieruchomości. Wskazany katalog jest zamknięty co oznacza, że nie można go interpretować rozszerzająco.
Organ podatkowy uznał również, iż w myśl art. 31 ustawy o gospodarce gruntami, w przypadku wzniesienia budynków i budowli przez osoby trzecie na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, własność tych obiektów przysługuje użytkownikowi wieczystemu gruntów. Stanowisko to zostało potwierdzone m.in. przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. akt III CZP 60/11.
(interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego Prezydenta Miasta Wrocławia z dnia 27 września 2012 r., nr WPO-KP.310.5.2012.DK)
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|