Gazeta Podatkowa nr 29 (861) z dnia 10.04.2012
Przedłużenie użytkowania wieczystego
Niebawem wygasa przysługujące mi prawo użytkowania wieczystego gruntu przemysłowego stanowiącego własność miasta. Zostało ono ustanowione na rzecz mojego poprzednika na okres 40 lat. Czy przepisy przewidują możliwość przedłużenia lub odnowienia użytkowania wieczystego?
TAK. Zasadą jest, że oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na 99 lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat 40. Upływ tego okresu nie musi oznaczać wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego, chyba że użytkownik wieczysty dopuści do takiego skutku poprzez swoje zaniechanie.
Organ reprezentujący właściciela nieruchomości w zasadzie nie może odmówić przedłużenia prawa użytkowania wieczystego. Odmowa jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
W ciągu ostatnich 5 lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat. Z żądaniem tym można wystąpić również wcześniej, jeżeli okres amortyzacji zamierzonych na użytkowanym gruncie nakładów jest znacznie dłuższy niż czas, który pozostaje do upływu zastrzeżonego w umowie terminu (art. 236 § 2 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).
W przeciwieństwie do dzierżawy czy najmu, użytkowanie wieczyste stanowi prawo rzeczowe zbliżone do własności. Użytkownik wieczysty, choć nie jest właścicielem gruntu, może z niego korzystać w podobnym zakresie jak właściciel lub nim rozporządzać (np. sprzedać czy podarować).
Umowa o przedłużenie wieczystego użytkowania, podobnie jak umowa ustanawiająca lub przenosząca to prawo, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Co istotne, umowa w sprawie przedłużenia użytkowania wieczystego może być zawarta również po upływie pierwotnego okresu, na jaki użytkowanie wieczyste zostało ustanowione, o ile żądanie jego przedłużenia zgłoszono we wspomnianym terminie 5 lat przed wygaśnięciem tego prawa. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. akt III CZP 94/11.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|