Gazeta Podatkowa nr 59 (891) z dnia 23.07.2012
Przekształcenie użytkowania wieczystego dla spółki
Od 9 lat spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości Skarbu Państwa, na której prowadzi działalność gospodarczą. Jednocześnie spółka jest właścicielem budynku wzniesionego na tym samym terenie. Ponieważ w ubiegłym roku znacznie wzrosły opłaty roczne, zarząd chciałby wykupić grunt. Do kogo skierować wniosek w tej sprawie? Czy urząd może odmówić firmie sprzedaży gruntu?
Począwszy od 9 października 2011 r. osoby prawne (w tym spółki z o.o.) lub jednostki organizacyjne mogą wnosić o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W tym dniu zostały bowiem zniesione dwa istotne ograniczenia w tym względzie, tj. podmiotowe (dotyczące osób fizycznych), jak i przedmiotowe (dotyczące mieszkaniowego lub rolnego przeznaczenia gruntu).
W dalszym ciągu obowiązuje jednak zasada, że tylko użytkownicy wieczyści, którzy posiadali to prawo w dniu 13 października 2005 r. lub ich następcy prawni mogą ubiegać się o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.
Sprawy związane z uwłaszczeniem użytkowników wieczystych reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2012 r. poz. 83). Jeżeli wniosek pochodzi od takich użytkowników wieczystych, organ administracji reprezentujący właściciela gruntu nie może odmówić wydania decyzji w sprawie przekształcenia prawa.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność następuje w trybie decyzji administracyjnej, zaś samo postępowanie inicjuje wniosek użytkownika wieczystego.
To, który organ jest władny do wydania takiej decyzji, a jednocześnie kto powinien być adresatem wniosku o przekształcenie prawa, zależy od właściciela nieruchomości. Jeżeli - tak jak w pytaniu - grunt stanowi własność Skarbu Państwa, organem do którego należy składać wnioski o przekształcenie jest starosta. W przypadku jednak miast na prawach powiatu kompetencje starosty wykonuje prezydent miasta, do którego w takim wypadku należałoby skierować żądanie "uwłaszczenia" użytkownika wieczystego. O uwłaszczeniach użytkowników wieczystych nieruchomości komunalnych decyduje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Przekształcenie jest odpłatne. Spółka, na rzecz której zostanie przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, będzie obowiązana do uiszczenia opłaty z tytułu tego przekształcenia. Jej wysokość ustalana jest w decyzji o przekształceniu i wynosi różnicę pomiędzy wartością nieruchomości a wartością prawa użytkowania wieczystego.
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|