Gazeta Podatkowa nr 32 (1282) z dnia 21.04.2016
Ewidencja księgowa nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntu i dokonywanych od niego odpisów amortyzacyjnych
Spółka z o.o. nabyła od gminy prawo wieczystego użytkowania gruntu, które będzie stanowiło jej środek trwały. W jakiej wartości powinna wprowadzić go do ksiąg rachunkowych, jeśli oprócz pierwszej opłaty poniesiono także koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz opłaty za wpis w księdze wieczystej? Czy prawo to podlega amortyzacji bilansowej?
Użytkowanie wieczyste jest prawem podmiotowym, które polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego osobie fizycznej lub prawnej na określony okres. Najczęściej jest to 99 lat. W sytuacjach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na tak długi okres, możliwe jest oddanie gruntu na czas krótszy, co najmniej jednak na lat 40. Stanowi o tym art. 236 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380).
Prawo wieczystego użytkowania gruntu może zostać zaliczone do środków trwałych, jeśli spełnia warunki wymienione w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. W księgach rachunkowych prawo to można ujmować bezpośrednio na koncie 01 "Środki trwałe" - jeśli tak przyjęto w zasadach (polityce) rachunkowości - w jego wartości początkowej. Za wartość początkową tego prawa przyjmuje się cenę jego nabycia. Z pytania wynika, że jednostka nabyła grunt od gminy. W takim przypadku na cenę nabycia składa się:
- pierwsza opłata pobierana za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, o której mowa w art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.),
- koszty związane z nabyciem tego prawa, wśród których można wyróżnić m.in. opłaty notarialne, opłaty za wpis w księdze wieczystej.
Dla celów bilansowych prawo użytkowania wieczystego gruntu podlega amortyzacji według zasad określonych w art. 32 ustawy o rachunkowości. Ustalając roczną stawkę amortyzacyjną, uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na określenie którego wpływają m.in. prawne lub inne ograniczenia czasu jego używania. W praktyce przyjmuje się, że mimo iż prawo wieczystego użytkowania gruntu może obejmować okres od 40 do 99 lat, to maksymalny okres jego amortyzacji nie powinien przekraczać 20 lat (roczna stawka amortyzacyjna wynosi wówczas 5%).
W świetle przepisów o podatku dochodowym prawo wieczystego użytkowania gruntu nie podlega amortyzacji (art. 16c pkt 1 ustawy o pdop - Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.). Wskazane jest zatem księgować odpisy amortyzacyjne w ewidencji analitycznej na koncie kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (NKUP).
Warto zaznaczyć, że jednostka może wartość gruntu użytkowanego wieczyście ująć w ewidencji pozabilansowej. Wówczas wartość tę wprowadza zapisem jednostronnym po stronie Wn na konto 09-0 "Obce środki trwałe" (w analityce: Grunty w użytkowaniu wieczystym).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
www.KodeksCywilny.pl - Użytkowanie wieczyste:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumPodatnika.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|