Gazeta Podatkowa nr 58 (1099) z dnia 21.07.2014
Obliczanie terminów w sprawach cywilnych
Miałem zawartą ze znajomym prywatną umowę pożyczki. W umowie określono termin zwrotu kwoty pożyczki, zapłaty odsetek. Znajomy zarzuca mi, że pieniądze oddałem po terminie - termin zwrotu przypadł na sobotę, później były dni wolne od pracy. W jaki sposób oblicza się terminy? Czy ważne jest to, co zapisano w umowie, czy ogólne regulacje?
Zasady obliczania terminów są odmienne dla różnych gałęzi prawa (nieco inaczej liczy się terminy w postępowaniu podatkowym czy administracyjnym). Podstawową regułą jest, że wiele aktów prawnych czy też orzeczeń bądź nawet czynności prawnych takich jak umowy mogą wprowadzić na swój użytek odmienne zasady liczenia terminów. Dlatego w pierwszej kolejności należy zawsze upewnić się, czy nie obowiązują nas odmienne regulacje. Stanowi o tym art. 110 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Jeśli odmiennie nie uregulowano tej kwestii, przyjmuje się poniższe zasady. Gdy termin oznaczony jest w dniach, wówczas kończy się z upływem ostatniego dnia. Gdy początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Przykładowo, jeśli mamy złożyć pismo w terminie 14 dni od dnia otrzymania listu, to jeśli list (dokument) uzyskaliśmy 11 maja, pismo należy złożyć do 25 maja, do północy. Przy takim obliczeniu uwzględnia się wszystkie kalendarzowe dni tygodnia, a nie jedynie dni robocze. Z kolei termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Przykładowo, termin miesięczny od 3 sierpnia mija z końcem 3 września, a dwumiesięczny z końcem 3 października. Gdyby określonego dnia w ostatnim miesiącu nie było, termin upływa w ostatnim dniu tego miesiąca. Na przykład termin miesięczny od 31 maja upłynie z końcem 30 czerwca, a termin miesięczny od 30 stycznia upłynie 28 lutego lub - gdy mamy rok przestępny - 29 lutego. Początek, środek lub koniec miesiąca to zawsze pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. Termin półmiesięczny jest równy piętnastu dniom.
Co ważne, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy (np. niedzielę czy 25, 26 grudnia), wówczas termin upływa dnia następnego, tj. najbliższego dnia, który nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|