Gazeta Podatkowa nr 81 (1435) z dnia 9.10.2017
Ustalanie terminu w umowie
W najbliższym czasie będę musiał podpisać kilka umów. Chciałbym dowiedzieć się, na jakich zasadach oblicza się terminy dotyczące wykonania określonych obowiązków przez strony porozumienia. W jaki sposób dokładnie określić, kiedy można domagać się wykonania obowiązku przez kontrahenta?
W większości umów znajdują się zapisy dotyczące terminów. Może tutaj chodzić o termin wypowiedzenia, okres związania umową czy termin spełnienia świadczenia, w tym zwłaszcza zapłaty. Zdarza się, że terminy przewiduje również ustawodawca, niejako uzupełniając w tym zakresie daną umowę. Z istoty rzeczy termin płatności wyznacza końcowy moment, do którego dłużnik nie popada w opóźnienie lub w zwłokę. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Natomiast gdy mamy do czynienia z terminem oznaczonym w tygodniach, miesiącach lub latach, wówczas koniec terminu przypada wraz z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby zaś takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (np. miesięczny termin rozpoczynający się 29 stycznia upływa 28 lutego, a w roku przestępnym - 29 lutego). Określa tak art. 112 Kodeksu cywilnego.
Należy pamiętać, że termin może być oznaczony na korzyść dłużnika, na korzyść wierzyciela albo na korzyść obu stron. Od charakteru terminu spełnienia świadczenia zależeć będzie, czy wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia (np. domagać się zwrotu pożyczki) przed jego upływem, czy też nie. Ma to także decydujący wpływ na bieg terminów przedawnienia czy moment opóźnienia po stronie dłużnika.
Zasadą jest, że termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika. W praktyce oznacza to, że dłużnik nie musi, a jedynie może wcześniej (np. miesiąc przed jego upływem) spełnić świadczenie. Wierzyciel natomiast nie może wymagać od dłużnika wcześniejszego spełnienia świadczenia. Gdyby jednak dłużnik zechciał wcześniej świadczyć, wierzyciel, co do zasady, musiałby na to przystać. W sytuacji terminu zastrzeżonego na korzyść wierzyciela, to wierzyciel będzie mógł wcześniej niż z upływem terminu zażądać świadczenia. Może też odmówić przyjęcia przedterminowego świadczenia ze strony dłużnika. Jeśli doszło do ustalenia terminu zastrzeżonego na rzecz obu stron, żadna z nich nie może wymóc na drugiej - wbrew jej woli - aby dokonała wcześniejszego świadczenia, czy też jego przyjęcia.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|