Gazeta Podatkowa nr 27 (1693) z dnia 2.04.2020
Termin przedawnienia roszczeń w umowie o dzieło
Zleciłem wykonanie niewielkiego remontu mieszkania obejmującego głównie malowanie ścian. Zawarłem z fachowcem umowę o dzieło, określiłem wysokość wynagrodzenia. Prace nie zostały prawidłowo wykonane, zapłaciłem tylko część wynagrodzenia. W chwili rozliczenia nie wniósł zastrzeżeń co do kwoty płatności. Teraz po ponad 2 latach od rozliczenia domaga się zapłaty reszty wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji nie doszło już do przedawnienia płatności?
Wykonanie prac remontowych było w opisanej sytuacji "dziełem", którego wykonania podjął się wspomniany fachowiec - przyjmujący zamówienie. Nie sposób przesądzić w tej sytuacji czy pomniejszenie wynagrodzenia było uzasadnione, choć warto zauważyć, że samo przyjęcie częściowej spłaty wcale nie musi oznaczać, że wierzyciel wyraził zgodę na pomniejszenie należności.
Terminy przedawnienia określone zostały, co do zasady, w art. 117-125 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Niemniej jednak, w odniesieniu do wspomnianej w pytaniu umowy o dzieło, ustawodawca przewidział regulacje szczególne w tym zakresie. Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. Oznacza to, że przy obliczaniu terminu przedawnienia nie jest istotny w tym przypadku termin płatności widniejący na fakturze, wymagalności roszczenia. Jeśli zatem od oddania dzieła minęły już 2 lata, roszczenie fachowca o zapłatę pozostałej części wynagrodzenia - nawet jeśli uznać, że było należne - uległo przedawnieniu.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|