Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Okres umowy najmu między przedsiębiorcami
Spółka prowadzi kwiaciarnię i chciałaby wejść ze swoim punktem handlowym do jednego z marketów. Jego właściciel oferuje umowę najmu na okres 15 lat. Trochę obawiamy się tak dalekosiężnych zobowiązań. Czy umowa najmu na tak długi okres będzie zgodna z prawem? Czy taką umowę można będzie wcześniej wypowiedzieć?
Poza obrotem gospodarczym, maksymalny czas związania umową najmu na czas oznaczony wynosi 10 lat, jednak przedsiębiorcy mogą zawierać terminowe umowy najmu nawet do 30 lat. Nie oznacza to jednak, że kontrahenci po upływie tego terminu nie mogą odnowić (przedłużyć) najmu na kolejny czas oznaczony - jest to jak najbardziej dopuszczalne.
Decyzja co do czasu trwania umowy najmu należy do kontrahentów. Niemniej swoboda ta doznaje jednak poważnego ograniczenia w przepisach art. 661 Kodeksu cywilnego, który wskazuje maksymalny okres (10/30 lat), na jaki może być zawarta umowa najmu na czas oznaczony. W razie dłuższych terminów, po 30 latach najem w obrocie gospodarczym przekształci się z mocy prawa w umowę zawartą na czas nieoznaczony. W przypadku tej ostatniej możliwe staje się wypowiedzenie najmu przez jedną ze stron, choćby bez uzasadnionego powodu.
Możliwość zawarcia umowy najmu na czas oznaczony dłuższy niż 10 lat, lecz nie dłuższy niż 30 lat, zależy od kwalifikacji podmiotowej obu stron kontraktu - zarówno wynajmującym, jak i najemcą musi być bowiem przedsiębiorca (np. spółka z o.o., osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Nie oznacza to, że umowa najmu zawarta na okres dłuższy będzie nieważna.
Żadna ze stron bez zaistnienia określonych w umowie czy przepisach Kodeksu cywilnego przyczyn nie może wypowiedzieć najmu. Jego rozwiązanie za zgodą obu stron jest natomiast w pełni dopuszczalne.
Najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż 30 lat poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
Podstawę prawną do umawiania się na przypadki wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas oznaczony stanowi art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|