Gazeta Podatkowa nr 14 (1264) z dnia 18.02.2016
W jakim terminie trzeba odesłać towar przy odstąpieniu od umowy?
Kupiłam przez internet odkurzacz. Niestety, nie spełnił on moich oczekiwań i postanowiłam go zwrócić. Pod koniec stycznia napisałam do sprzedawcy, że odstępuję od umowy. Znalazłam negatywne opinie na temat tego sprzedawcy, dlatego chciałabym odesłać odkurzacz dopiero po otrzymaniu od niego pieniędzy na konto. Czy mogę tak postąpić?
Nie. Czytelniczka powinna dokonać zwrotu odkurzacza niezwłocznie. Konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Nie oznacza to, iż w ciągu tych 14 dni konsument musi zwrócić sprzedawcy zamówiony uprzednio towar. Konsument ma na to więcej czasu.
Zasadnicze znaczenie ma kwestia wysłania do sprzedawcy przed upływem 14-dniowego terminu oświadczenia o odstąpieniu od umowy (tzw. teoria wysłania). Nie ma więc znaczenia termin otrzymania takiego oświadczenia przez sprzedawcę. Termin ten liczy się według dni kalendarzowych, nie wliczając dnia, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające rozpoczęcie biegu tego terminu (np. dzień odebrania przez konsumenta przesyłki z zamówieniem).
Co jednak ważne, nie można zwlekać z odesłaniem odkurzacza. Po wysłaniu do sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu, Czytelniczka ma obowiązek zwrócić rzecz niezwłocznie. Powinna tego dokonać nie później niż w ciągu 14 dni od dnia, w którym odstąpiła od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, iż sam odbierze rzecz. Bieg tego 14-dniowego terminu rozpoczyna się z chwilą wysłania przez konsumenta do sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu od umowy. W związku z odstąpieniem od umowy konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu (nadania przesyłki).
Sprzedawca zwraca cenę, jaką pobrał za towar oraz zwraca poniesione przez konsumenta koszty wysyłki (według najtańszej taryfy). Ma obowiązek zrobić to niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania od konsumenta oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Przy czym zwrot tych płatności powinien nastąpić tym samym sposobem, w jakim dokonywał jej konsument, chyba że wyraźnie zgodził się on na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami. Przepisy stanowią, że sprzedawca może wstrzymać się ze zwrotem płatności do chwili otrzymania przez niego rzeczy z powrotem, bądź do momentu przedstawienia przez konsumenta dowodu odesłania rzeczy.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|