Gazeta Podatkowa nr 1 (1251) z dnia 4.01.2016
Gdy podwykonawca zmarł w trakcie trwania umowy
W celu wykonania części robót budowlanych skorzystałem z usług podwykonawcy. Otrzymał on część wynagrodzenia, pozostała kwota zgodnie z umową miała zostać uregulowana po 3-letnim okresie gwarancyjnym. Podwykonawca zmarł, a jego córka domaga się wypłaty niezależnie od trwania okresu gwarancji kaucji gwarancyjnej. Czy mam jej zapłacić? Co z udzieloną gwarancją i kaucją?
Kaucja gwarancyjna jest dość powszechnym sposobem zabezpieczenia odpowiedzialności wykonawcy lub podwykonawcy robót. Jest to rozwiązanie skuteczne i, co do zasady, korzystne dla podmiotu, który zatrzymuje kaucję, ważne jednak, aby strony jak najdokładniej ustaliły jej warunki w umowie. Wiąże się to z faktem, iż kaucja taka nie ma swojej regulacji ustawowej i choć jej zastrzeżenie w umowie jest dozwolone i wynika chociażby z zasady swobody umów określonej w art. 3531 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), to brak szczegółowych postanowień umownych może wywoływać problemy przy interpretacji umowy.
Najczęściej postanowienia o kaucji gwarancyjnej są częścią umowy o roboty budowlane. Strony umawiają się na określoną w umowie kwotę wynagrodzenia, wypłacając jednak jedynie jego część np. 80%, a wypłata pozostałej kwoty wstrzymana jest do czasu upływu terminu gwarancji na wykonane roboty. Wypłaca się ją gdy po upływie okresu gwarancji brak jest usterek lub zostaną one usunięte przez podwykonawcę.
Fakt, że podwykonawca Czytelnika zmarł nie wpływa na obowiązki stron umowy dotyczące kaucji gwarancyjnej. Jeżeli zatem w umowie zastrzeżono, że wypłata środków zatrzymanych na poczet tej kaucji nastąpi po upływie 3 lat i nie ma postanowień szczególnych uzasadniających ich wcześniejszą wypłatę, to Czytelnik nie ma obowiązku wypłaty na rzecz córki podwykonawcy. Z treści art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego wynika bowiem, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Kodeksu. W sytuacji gdy córka zmarłego podwykonawcy jest jego jedyną spadkobierczynią i przyjęła po nim spadek, wstępuje w całość praw i obowiązków zmarłego. Oznacza to, iż jest ona osobą uprawnioną do wypłaty kwoty zatrzymanej na poczet kaucji gwarancyjnej. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na uprawnienia Czytelnika do zatrzymania ustalonej w umowie kwoty. Roszczenie o jej zapłatę jest bowiem niezasadne przez okres obowiązywania kaucji. Spadkobierczyni podwykonawcy wstępuje w jego prawa i obowiązki, a zatem jest związana umową.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|