Gazeta Podatkowa nr 105 (1250) z dnia 31.12.2015
Rozliczenie podatkowe w związku z otrzymanymi prezentami
Otrzymałam w tym roku na święta bardzo drogie prezenty. Chodzi nie tylko o określoną kwotę pieniędzy, ale także m.in. o samochód. Spotkałam się ze stanowiskiem, że fakt otrzymania takich prezentów należy zgłosić do urzędu skarbowego. Czy to prawda?
Zasadniczo tak. Przepisy - nie tylko podatkowe - nie znają takiej instytucji jak "prezent". Tego rodzaju przysporzenie majątkowe to zasadniczo klasyczna umowa darowizny. Jeśli obdarowanym jest osoba fizyczna, podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. To czy w konkretnym przypadku o darowiźnie należy powiadomić urząd skarbowy i czy ewentualnie pojawi się konieczność zapłacenia podatku zależy od okoliczności sprawy. Wątpliwości Czytelniczki są o tyle zasadne, że rzeczywiście osoby najbliższe należące do tzw. grupy zerowej (m.in. rodzice, dzieci) nie muszą płacić podatku niezależnie od wartości darowizny, pod warunkiem terminowego jej zgłoszenia (gdy jest to wymagane), czy też stosownego udokumentowania.
W sytuacji gdy wartość prezentów (darowizn) od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekroczyła (łącznie) kwoty wolnej (9.637 zł), obowiązku zgłoszenia nie ma. Co więcej, obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego nie dotyczy także sytuacji, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo - co jest rozwiązaniem nowym, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. - gdy oświadczenie woli jednej ze stron zostało złożone w formie aktu notarialnego.
Jeżeli powyższa kwota zostanie przekroczona, wówczas także wspomniane osoby najbliższe mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, niezależnego od wartości darowizny, ale trzeba złożyć zeznanie do urzędu skarbowego, na formularzu SD-Z2, w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przedmiotem prezentu były środki pieniężne, wówczas, aby skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, należy jeszcze udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Wynika to z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.).
Na marginesie warto dodać, że nieraz dochodzi do wątpliwości czy określone świadczenie to darowizna, czy wypełnianie obowiązku alimentacyjnego (np. przez rodziców na rzecz dziecka). Świadczenia alimentacyjne nie podlegają omawianemu obowiązkowi podatkowemu. Rozstrzygnięcie takiej wątpliwości może dać jednak wyłącznie analiza wszystkich okoliczności sprawy.
www.KodeksCywilny.pl - Terminy w umowach i prawie cywilnym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyCywilnoprawne.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|